Magyarországon 1956 októbere olyan történelmi pillanat volt, amikor mindenki egy emberként akart szabadságot, és megvalósult a nemzeti egység – mondta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára Kisbéren, az 1956-os és a hozzá kapcsolódó történelmi eseményeket felidéző „Büszkeségpont” átadásán.
Az 1956-os Emlékbizottság támogatásával megvalósult kisbéri emlékmúzeum célja, hogy bemutassa a forradalom és szabadságharc dicső és tragikus eseményeit, nagy hangsúlyt fektetve a Kisbéren történtekre, ezzel állítva emléket a város hőseinek.
Rétvári Bence hangsúlyozta, az 1956-os forradalom különlegességét az adja, hogy a forradalomból egy, a nemzeti függetlenségért folytatott szabadságharc lett, ahol a magyarok nemzeti egységben kiálltak a szabadságért és a függetlenségért, és ez egy olyan örökség, amit nekünk is tovább kell adni, még azoknak a fiatalabb generációknak is, amelyek ma szabadon élhetnek egy független országban.
Az évforduló arra is nagy lehetőség, hogy összefogjunk, és méltó helyére tegyük a szívekben és a nemzet emlékezetében 1956-ot. Akkoriban sokan semmilyen áldozattól nem riadtak vissza, „megmentették a becsületében a nemzetet”, így tiszteletet érdemelnek, sosem lehet elfelejteni őket – mondta Rétvári Bence. Hozzátette: 1956 megmutatta, hogy a diktatúrának nincs gyökere Magyarországon, hogy az összefogásban milyen erő rejlik, és „a mi szabadságunk ebben az eseményben gyökerezik”.
A politikus emlékeztetett arra, hogy magyar forradalom leverésével vált világossá a nyugati baloldali gondolkodóknak, hogy a kelet-európai népek a kommunizmust nem önként vállalták, hanem hatalmi elnyomás következtében viselték el. „A magyar forradalomban nem akart senki semmit elvenni, csak szabadon akart élni, beszélni, írni, politikai véleményt megfogalmazni” – jelentette ki Rétvári Bence.
Czunyiné Bertalan Judit, a térség országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, a most megvalósult kiállítás az 1956-os események érzését adja át és az emlékek állításával a lelkiismeret ébresztését szolgálja.
Akkor van jövője Magyarországnak, ha mindazt, amiből a jövő sarjad, nem felejtjük el, és megvalósítjuk azokat a nemes elhatározásokat, amelyek ’56-ban vezették azokat a fiatalokat, akik fellázadtak a zsarnokság ellen – mondta Czunyiné Bertalan Judit, aki szerint a mi dolgunk, hogy a következő generáció megtanulja a forradalom és szabadságharc értelmét és igazságát: hogy van egy nép Európa közepén, amelyik saját maga akar dönteni sorsáról.
Sinkovicz Zoltán polgármester tájékoztatása szerint a Kiskastélyban található városi honismereti gyűjtemény pályázati támogatásból bővült ki az 1956-os eseményeket bemutató három teremmel, valamint egy, a pincében berendezett kínzókamrával. A katonai múltat felidéző tárgyak nagy része Békási Imre amatőr helytörténész gyűjteményéből származik.
Forrás: MTI, kisber.hu
Fotó: kisber.hu